Nationale MolendagenUitgegeven op 07-05-2022 om 11:00 |
link |
bewaar |
printStoomgemaal Vier Noorder Koggen onder stoom
MEDEMBLIK- Op zaterdag 14 en zondag 15 mei draaien niet alleen de wieken van traditionele molens, maar openen ook gemalen hun deuren en krijgen bezoekers een indruk van de waterhuishouding in ons land. Waterafvoer is van levensbelang, bemaling en gemalen zijn daarbij onmisbaar.
Bij het Nederlands Stoommachinemuseum, gevestigd in het voormalig stoomgemaal Vier Noorder Koggen aan het IJsselmeer bij Medemblik, worden dit weekend demonstraties gehouden met de hoofdstoommachine van het gemaal. Het gemaal uit 1869 is één van de oudste nog intacte stoomgemalen van ons land. Het gemaal heeft een capaciteit van 450.000 liter water per minuut en heeft ruim 100 jaar actief dienstgedaan om te zorgen dat de Westfriezen in de achterliggende polders droge voeten hielden. Wil je de indrukwekkende pompinstallatie van het gemaal in werking te zien? Bezoek dan het museum tijdens de Molen- en Gemalendagen.
Meer informatie op de pagina
Op stap.
Groots feest voor kleine molenaars bij de Wieringer Molens
WIERINGEN - De Nationale Molendagen, die gehouden worden op zaterdag 14 en zondag 15 mei, staan bij de Wieringer Molens in het teken van de molenaar. Ook is er veel aandacht voor jeugd op de molen.
Tijdens de Molendagen wordt gevierd dat het Gilde van Vrijwillige Molenaars, dat de opleiding van nieuwe molenaars verzorgd, alweer 50 jaar bestaat. Op zaterdag 14 mei is korenmolen De Hoop aan de Hofstraat 57 in Den Oever geopend van 11:00 -15:45 uur. Op zondag 15 mei zijn zowel molen De Hoop als ook molen De Onderneming aan de Koningsweg 75 in Hippolytushoef van 11:00-16:00 uur geopend. Als er voldoende wind is, worden er demonstraties gegeven van het malen van graan.
Er worden rondleidingen verzorgd door de molen, waarbij wordt uitgelegd hoe dit oude houten werktuig werkt. Ook is er een leuke fietstocht beschikbaar langs allerlei mooie punten op het voormalige eiland Wieringen. Bij de molens kunt u een routebeschrijving met meer informatie krijgen. Voor wie lekkere trek heeft, worden pannenkoeken gebakken. Ook wordt er koffie, thee en limonade geschonken. En natuurlijk kunt u bij beide molens ons ambachtelijk gemalen volkoren meel en zelf gemaakte tarwebloem kopen.
Meer informatie op de pagina
Op stap.