Hollands Kroon herdenkt op 4 mei
Uitgegeven op 02-05-2022 om 14:33  |  link  |  bewaar  |  print

HOLLANDS KROON - Op woensdag 4 mei herdenken we alle inwoners en militairen, die in het Koninkrijk der Nederlanden of waar ook ter wereld zijn omgekomen sinds het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog, in oorlogssituaties en bij vredesoperaties.

In Hollands Kroon worden vijf herdenkingsbijeenkomsten georganiseerd. U bent van harte welkom deze herdenkingen bij te wonen.

18:30 uur: Hippolytushoef: Hippolytuskerk
19:00 uur: Nieuwe Niedorp: De Koppeling
19:30 uur: Wieringerwerf: Cultuurschuur
19:30 uur: Wieringerwaard: Witte kerkje aan de Trambaan
19:45 uur: Anna Paulowna: Molenvaart 120

Democratie komt met een verantwoordelijkheid
Elk jaar wordt door het Nationaal Comité 4 en 5 mei een jaarthema geformuleerd dat als inspiratie dient voor organisatoren van herdenkingen en vieringen. Het jaarthema is 'Vrijheid in verbondenheid'.

"In het voorjaar van 2020 was de hoopvolle verwachting dat de coronacrisis ons nader tot elkaar zou brengen, maar dat blijkt bijna twee jaar later maar deels waar. De pandemie heeft ook juist maatschappelijke problemen en tegenstellingen aan de oppervlakte gebracht, en getoond dat onze vrijheden soms haaks op elkaar lijken te staan - persoonlijke zeggenschap en het collectieve belang lijken niet altijd verenigbaar. De komende tijd kunnen we elkaar hopelijk weer meer ontmoeten. Maar het feit dat we weer bijeen mogen komen, betekent niet automatisch dat we ons ook verbonden voelen. Wat zijn de spanningen die hierdoor worden opgeroepen en hoe gaan we daarmee om? Het jaarthema is dan ook 'Vrijheid in verbondenheid'. Het Nationaal Comité 4 en 5 mei heeft historicus Annelien de Dijn, hoogleraar Moderne Politieke Geschiedenis aan de Universiteit Utrecht, gevraagd om de jaarthematekst te schrijven. Eerder schreef zij het prikkelende Vrijheid: een woelige geschiedenis, over vijfentwintig eeuwen vrijheidsbegrip. De recente geschiedenis van de term 'vrijheid' neemt ze nu als uitgangspunt om te onderzoeken hoe vrijheid en verbondenheid zich tot elkaar verhouden, 77 jaar na het einde van de Tweede Wereldoorlog." (Bron: Nationaal Comité 4 en 5 mei)
De jaartekst van Annelien de Dijn leest u op www.4en5mei.nl

De programma's van de verschillende comite's

Wieringen

HIPPOLYTUSHOEF - Corona maakte het twee jaar achtereen niet mogelijk, maar nu mag de dodenherdenking van de oorlogsslachtoffers weer plaatsvinden. Om 18:30 uur vangt de jaarlijkse ceremonie aan in de Hippolytuskerk aan het Kerkplein te Hippolytushoef.

De ceremonie kan op de gebruikelijke manier worden bijgewoond, maar is ook live te volgen via Youtube.

Het thema van de herdenking is dit jaar 'Naar huis'. Toen Nederland bevrijd werd in 1945 was nog ruim een kwart van de Nederlandse bevolking niet thuis om de Canadezen toe te zwaaien. De meesten van hen waren geëvacueerd, gedeporteerd of ondergedoken. Zij keerden onder meer terug van tewerkstelling in Duitsland, uit concentratiekampen en van onderduikadressen.

Hoewel de oorlog over was en de bezetter was verdwenen, doemden zich op weg naar huis nu andere vraagtekens op. Want waren al hun familieleden er nog wel? En stond hun huis er nog of was het ingenomen door andere mensen? Daarnaast was de terugreis in sommige gevallen een helse tocht. In het verwoeste Duitsland reden namelijk weinig treinen en de wegen waren slecht wat de uiteindelijke terugkeer alleen maar bemoeilijkte. Terwijl het verlangen om terug te keren zo groot was.

Voor degenen die terug kwamen was het een extra klap om te horen dat familie en of vrienden overleden waren. In sommige gevallen hoorden zij pas na maanden speuren dat hun familie een deportatie naar een strafkamp of een arrestatie van de Duitse bezetter toch niet overleefd hadden. Ook werden de 'teruggekeerden' onaangenaam verrast omdat hun huis of inboedel compleet verdwenen was. In de meest schrijnende gevallen kwamen ze erachter dat de spullen die zij hadden toevertrouwd aan bekenden, waren doorverkocht of vervreemd omdat niemand meer op de terugkeer van hen had gerekend.



Tijdens de herdenking wordt hierbij stilgestaan met het verhaal van Jan (tewerkgesteld in Duitsland), Lotty (komt terug van een strafkamp) en Paul (ondergedoken en nu op zoek naar zijn dochter Ditte). Elk van hen ervaart op eigen wijze de terugreis en thuiskomst met soms hartverscheurende verhalen.

Actueel
Helaas is het toneelstuk ook in onze tijd nog actueel. Zo komt de situatie van de vele gevluchte Oekraïners angstvallig overeen met het opgevoerde stuk. De mensen die daar inmiddels teruggekeerd zijn, treffen in hun woonplaats ook de verwoestingen van hun huizen aan en hebben het verlies van nabestaanden moeten ervaren. En er zijn meer brandhaarden in de wereld die nog altijd dezelfde gelijkenis vertonen. Voorafgaand aan deze avond wordt hier dan ook bij stilgestaan.

Na het spel zal wethouder Meskers een woord richten tot iedereen. Vervolgens worden alle namen genoemd van de oorlogsslachtoffers die onder de Wieringer bevolking zijn gevallen, de geallieerde slachtoffers die op Wieringen zijn overleden en de Wieringer slachtoffers die in Nederlands-Indië zijn omgekomen. Voor ieder wordt een kaars aangestoken.

Na de bijeenkomst vangt de stille tocht aan om 19:30 uur naar de begraafplaats Zandburen, via Kerkplein, Kremersweg en Noorderlaan. Om 20:00 uur volgt de 2 minuten stilte. Voorafgaand blaast trompettist Dirk Bak de taptoe.

Daarnaast zullen de veteranen, wethouder Theo Meskers en belangstellenden kransen en bloemen leggen bij de graven van de oorlogsslachtoffers. Zij worden daarbij bijgestaan door scouts van Corvus Corone.

Het Museumkoor Oosterland zal in de Hippolytuskerk en op de begraafplaats Zandburen de ceremonie muzikaal omlijsten.

Nieuwe Niedorp

19:00 uur: Het programma start in de Koppeling, Koperwiek 30 in Nieuwe Niedorp. Hier worden korte toespraken gehouden.
19:40 uur: Start stille tocht naar het monument.
20:00 uur: Twee minuten stilte en kranslegging door burgemeester Rian van Dam

Na afloop ontmoeting in de kantine van de Camping (tegenover de brede school). Het comité hoopt de nieuwe film over Loesje te tonen.

Wieringerwerf

19:30 uur: Verzamelen bij de Cultuurschuur, Loggersplein 1.
19:40 uur: Stille Tocht vanaf de Cultuurschuur via Sternstraat naar monument onder begeleiding met 'doffe trom' van Creona.
Tijdens de gang naar monument luiden de kerkklokken. Creona speelt koralen bij het monument.
19:59 uur: Creona speelt de Last Post.
20:00 uur: Twee minuten stilte, gevolgd door afblazen via hoornsignaal.
20:03 uur: Onder muzikale begeleiding wordt het Wilhelmus gezongen door allen samen met de kinderen van de basisscholen.
20:05 uur: Toespraak door Sylvia Buczynski, raadslid van de gemeente Hollands Kroon
20:10 uur: Kranslegging door Sylvia Buczynski samen met kinderen basisschool, gevolgd door bloemlegging veteranen, scouting en aansluitend aanwezigen.
20:15 uur: Einde herdenking.

Wieringerwaard

De Muziekvereniging Wieringerwaard organiseert dit jaar samen met het 4 Mei Comité een sfeervolle herdenking, met aandacht voor de situatie in de Oekraïne.

19:30 uur: Verzamelen bij het Witte kerkje aan de Trambaan, voor een wandeling naar de begraafplaats.
19:50 uur: Aankomst Begraafplaats Iepenlaan.
20:00 uur: Officiële herdenking en toespraken met aandacht voor Oekraïne en een woord van herdenken en kranslegging door wethouder Theo Groot.
20:45 uur: Start Herdenkingsconcert met aandacht voor verleden en heden.

Het orkest van Muziekvereniging Wieringerwaard geeft een gepast herdenkingsconcert in de tot Concertzaal omgebouwde gymzaal aan de Populierenlaan 23a. Muziek van o.a. Soldaat van Oranje zal te gehore worden gebracht.

Bezoekers van de herdenking bij de begraafplaats aan de Iepenlaan zijn zo in de gelegenheid om ook naar het concert te komen. Er zal deze avond extra aandacht zijn voor de situatie in de Oekraïne.

De Concertzaal gaat om 20:30 uur open en om 20:45 uur start het concert. Toegang is gratis.
Aangezien het vermoeden is dat er meer belangstellenden zijn dan het aantal bij het concert beschikbare zitplaatsen wordt men aangeraden om van tevoren via www.muziekverenigingwieringerwaard.nl een gratis zitplaats voor het concert te reserveren.

Anna Paulowna

19:45 uur: Stille tocht vanaf de Molenvaart (stille kant) 120 naar het monument. Bij aankomst staat Breeze Harmony te spelen.
19:57 uur: Trompettist speelt het signaal taptoe
20:00 uur: Twee minuten stilte, gevolgd door het Wilhelmus.
Speech en kranslegging door wethouder Mary van Gent. Daarna worden door verschillende organisaties bloemen gelegd.
Afsluitend wordt iedereen uitgenodigd een korte dienst in de kerk te volgen.
De dienst bestaat uit 4 à 5 liedjes door een koor, een gedicht door een kind en een oorlogsverhaal uit 1e hand.
21:00 uur: De dienst is afgelopen en wordt traditioneel beëindigd met het Wilhelmus op het orgel.
(advertentie)
Actueel...
05-02-2025 Gymvereniging Wieringen verkoopt narcissen voor vereniging
05-02-2025 Gezelligheid voorop bij nieuw 7x7-team VV Wiron: "Wij houden van een feestje"
05-02-2025 Gezocht: Enthousiaste tuinliefhebbers
05-02-2025 Met de bus de Wieringer Activiteitenvereniging naar het Zijpermuseum
05-02-2025 Uitslagen Dartclub Wieringen
05-02-2025 Walking Wieringen doet geen stap terug, maar zet door
04-02-2025 Overleden mevrouw Jonkman - de Jong
04-02-2025 Help mee tijdens de oogstdagen van Meer Bomen Nu en vergroen de Noordkop
04-02-2025 Beursvloer Hollands Kroon in RSG Wiringherlant
04-02-2025 Inwonersavond over beleid kleine windturbines goed bezocht
04-02-2025 Olivier zoekt nieuwe thuis
04-02-2025 ZVV Succes vergeet zichzelf te belonen in rommelige wedstrijd
03-02-2025 Bingoavond in het Vikingschip Den Oever
03-02-2025 Bericht van Wieringer Vishandel
03-02-2025 Nieuw Valentijns lied van Rob Makreel: My love for you
03-02-2025 Deel jouw herinnering aan Henk-Jan Wittink
03-02-2025 Herinnering aan de oorlog: Nieuw boek over oorlogsmonumenten in de Wieringermeer
03-02-2025 Zaalvoetbalprogramma ZVV Succes
03-02-2025 Derde editie van het OpKop Beroepenevent voor leerlingen voortgezet onderwijs
03-02-2025 Nieuwe lening helpt maatschappelijke organisaties in Hollands Kroon toekomstbestendig te worden
03-02-2025 Succes onderuit tegen Alcmaria
02-02-2025 Wisselingen en herdenkingen in gemeenteraad Hollands Kroon
02-02-2025 Uitslagen ZVV Succes
02-02-2025 Programma v.v. Wiron
02-02-2025 Blauwe Laken pot een nieuwe voorzitter: Rob Cornelissen
02-02-2025 Draaimolen voor een goed doel: steun de ‘Dolle Bonte Molen’
02-02-2025 Nog meer garen-verkoop bij het Brei-café
01-02-2025 Judoka’s van Asahi-San succesvol gegradueerd
01-02-2025 Provincie brengt gezonde leefomgeving Noord-Holland Noord in kaart
31-01-2025 Scherm van Wieringen naar 'De Meer'
(advertentie)
Occasions
Toyota Yaris Cross 1.5 Hybrid Launch Edition
€ 36.995,-

Toyota Prius 1.8 Hybrid Dynamic BSN
€ 9.245,-

Algemeen nieuws: